Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Ja czytam!” - kampania społeczna

CZWARTE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

Na kolejnym spotkaniu w DKE w dniu 26 marca uczniowie oddziału 3c wraz z wychowawcą p. Katarzyną Świrską zapoznali się z fragmentami książki Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Czy mogę pogłaskać psa?”

Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się, że nie można dotykać obcego pieska, głaskać go czy całować, dopóki nie dowiedzą się, czy owy pupil nie jest groźny. Są pieski, które kochają dzieci i nie zrobią im krzywdy, ale są też takie, które miały złe doświadczenia albo urodziły się z sercem krokodyla i mogą ugryźć. Nieważne, jak piesek wygląda, ważne, jak się zachowuje. Jeśli dobrze nie znasz pieska ani on ciebie dobrze nie zna, zapytaj właściciela, bo on o tym piesku WSZYSTKO wie.

Omawiana książka niesie ze sobą ważne przesłanie: sprawdź, zanim zaufasz. Dzięki niemu dziecko uczy się ograniczonego zaufania; wie, że nie należy zbliżać się nie tylko do obcych zwierząt, ale także do nieznajomych osób, dopóki ich dobrze nie poznamy.Autor notatki: p. Katarzyna Świrska
Autor zdjęć: p. Magdalena MarcińskaTRZECIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

W dniu 29.11.2018r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego klasy 3C. Poznaliśmy podczas niego książkę Doroty Combrzyńskiej-Nogali pt. „Syberyjskie przygody Chmurki”. Jest to autentyczna historia małej dziewczynki, Anny Szwykowskiej-Michalskiej, zwanej Chmurką, która pewnego dnia wraz z bliskimi została zesłana na Syberię. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o trudach życia ludzi przymusowo zesłanych w głąb Rosji w trakcie II wojny światowej oraz o tym, jak w takich warunkach poradziła sobie mała dziewczynka i jak znalazła tam przyjaźń.Autor notatki: p. Katarzyna ŚwirskaDRUGIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

Na drugim spotkaniu w DKE w dniu 12 października uczniowie oddziału 3c wraz z wychowawcą p. Katarzyną Świrską zapoznali się z fragmentami książki Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Chcę mieć przyjaciela”.Książka opowiada historię małej dziewczynki, która chciała zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, ale przypadkiem spotkała kogoś zupełnie innego - krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółką, bo on tego chce, i wydaje się, że potrzebuje pomocy.

Pani Elżbieta Zubrzycka podczas spotkania z uczniami zadała im następujące pytania: Co wyniknie z tej przyjaźni? Czy jest ona możliwa? Czym jest i na czym polega przyjaźń? Czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela?

Na te i inne pytania uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź prowadząc ciekawe, wciągające i ożywione dyskusje. Pracując w grupach w pierwszej kolejności ustalili jakie cechy powinien mieć, a później jakich cech nie powinien mieć prawdziwy przyjaciel.

Następnie zapoznali się z 10 cechami przyjaźni.10 cech przyjaźni

1. Przyjaciele bardzo się lubią i zawsze chcą być razem.
2. Przyjaciele są sobie równi: żaden nie wywyższa się ani nie próbuje rządzić.
3. Przyjaciele akceptują się i szanują: poznają swoje charaktery i nie próbują zmieniać jeden drugiego.
4. Przyjaciele są uczciwi i sprawiedliwi: jak pożyczą, to oddadzą, dzielą się tym, co mają.
5. Przyjaciele szczerze mówią i uważnie słuchają: są otwarci i zainteresowani sprawami drugiego.
6. Przyjaciele są dyskretni: nie zdradzają tajemnic.
7. Przyjaciele są wierni i lojalni: postępują fair wobec siebie, wspierają się także w obecności innych osób. Są gotowi do poświęceń na rzecz drugiej osoby.
8. Przyjaciele potrafią wybaczać. Rozumieją, że każdy może mieć chwilę słabości lub się pomylić, więc nie są zawzięci.
9. Przyjaciele nie tolerują krzywdy: nie krzywdzą i nie zgadzają się, żeby ktoś krzywdził w ich obecności. We dwójkę czują się silni i mają siłę przeciwdziałać przemocy wobec słabszych.
10. Ze wszystkich powyższych powodów przyjaciele ufają sobie nawzajem.

W wyniku dyskusji uczniowie wspólnie z Bratkiem doszli do następujących wniosków.1. Kiedy wchodzisz w coraz bliższą znajomość z kimś, kto ci imponuje, od czasu do czasu sprawdź, czy zachowania tej osoby mieszczą się w wymienionych powyżej dziesięciu kryteriach przyjaciela.
2. Jeśli nie, szukaj dalej i zawieraj nowe znajomości z innymi osobami. Aż trafisz na kogoś, przy kim poczujesz, że rosną ci skrzydła, jesteś wartościowym człowiekiem, szanowanym, słuchanym i wspieranym.

Głównym przesłaniem książki jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego z daleka i pozwól mu żyć tak jak chce.Autor tekstu: p. Katarzyna Świrska
Autor zdjęć: p. Magdalena MarcińskaPIERWSZE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

Dnia 5 października uczniowie oddziału III c pod opieką wychowawcy pani Katarzyny Świrskiej rozpoczęli swoją przygodę biorąc udział w inauguracyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego.

„Ja czytam!”
, to kampania społeczna, której celem jest wywoływanie mody na czytanie wśród dzieci i młodzieży – tak by czytanie stało się potrzebą, nawykiem, przeżyciem i przyjemnością! Dyskusyjne Kluby Edukacyjne to niekonwencjonalny i nieschematyczny sposób, który ma pomóc rozwijać kompetencje czytania.

Patronem Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej jest Bratek.
Na inauguracyjnym spotkaniu uczniowie wraz z Bratkiem poznawali zasady dobrej dyskusji i zobowiązali się ich przestrzegać. Następnie podpisywali się pod zasadami – na znak, że je akceptują i uznają za obowiązujące podczas spotkań w klubie.

Oto nasze zasady dyskusji:

  • słuchamy się nawzajem
  • swobodnie i stosownie stoimy lub siedzimy
  • zabieramy głos wtedy, gdy poprzednik skończył wypowiedź
  • jesteśmy życzliwi wobec rozmówców
  • grzecznie wyrażamy swoją rację czy sprzeciw
  • panujemy nad emocjami
  • przekonujemy rozmówców do swoich racji lub pomysłów, bez wywyższania się
  • uwzględniamy racje rozmówców
  • wyznaczamy osobę, która będzie kierować dyskusją
  • jasno wyrażamy swoją myśl


Uczniowie wykonali też piękne kolorowanki z Bratkiem w roli głównej. Z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, którego tematem przewodnim będzie przyjaźń.

autor tekstu: p. Katarzyna Świrska
zdjęcia: p. Magdalena Marcińska