Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Ja czytam!” - kampania społeczna

„Ja czytam!”, to kampania społeczna, której celem jest wywoływanie mody na czytanie wśród dzieci i młodzieży – tak by czytanie stało się potrzebą, nawykiem, przeżyciem i przyjemnością! W tym celu zakładane są Dyskusyjne Kluby Edukacyjne, które w sposób niekonwencjonalny i nieschematyczny mają pomóc rozwijać kompetencje czytania, które MEN uznaje za kluczowe zadanie szkoły.

Patronem Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej jest Bratek.

CZY NA CO DZIEŃ POTRAFIMY ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH?

4 stycznia uczniowie oddziału 3e wraz z wychowawcą panią Katarzyną Świrską po raz kolejny spotkali się w Dyskusyjnym Klubie Edukacyjnym.

Na początku spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Rożyńską, autorką omawianego opowiadania pt. „O tym, jak Bratek i jego koledzy Nowy Rok bezpiecznie przywitali, bo 3 kroki wykonali”, w którym poruszone zostały ważne dla dzieci kwestie związane z asertywnością. Bohater opowiadania - Bratek zaproponował metodę trzech kroków, z których możemy skorzystać gdy ktoś namawia dziecko do niepożądanego zachowania.– „Jeśli twoi koledzy lub koleżanki namawiają cię do czegoś, co budzi twoje wątpliwości, wykonaj w wyobraźni krótki spacer składający się z trzech kroków: 1. krok – Odpowiedz sobie w myślach na pytanie: Czy to, co proponują koledzy, jest dobre dla ciebie i dla innych. 2. krok – Jeśli odpowiedź brzmi NIE, powiedz do siebie: „To nie jest dobry pomysł.” 3. krok – Powiedz głośno i stanowczo do kolegów: „Ten pomysł nie jest dobry. Proponuję inną zabawę”.1
Razem z naszym gościem wzięliśmy udział w ciekawej dyskusji na temat "Czy na co dzień czujemy się bezpieczni? Czy potrafimy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych?"

Dzięki temu spotkaniu dzieci poznały nowy sposób na efektywne i bezproblemowe kontakty z rówieśnikami.

1Cytat z bajki terapeutycznej „O tym, jak Bratek i jego koledzy Nowy Rok bezpiecznie przywitali, bo 3 kroki wykonali” Małgorzaty Rożyńskiej.


Autor notatki: p. Katarzyna ŚwirskaMAM SWOJE PRAWA

20 listopada 2014 roku po raz pierwszy obchodzono Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia święta, które przypada w 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ– Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej także Światową Konstytucją Praw Dziecka.

20 listopada 2015 roku był dobrą okazją na kolejne spotkanie uczniów klasy 3e w DKE (Dyskusyjnym Klubie Edukacyjnym), która obecnie w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Ja czytam realizuje ścieżkę BEZPIECZEŃSTWO. Przez dwa tygodnie do naszej klasy przychodziły uczennice z klasy 6e oraz 5b i czytały nam lekturę Joanny Olech pt. „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!”. Była to miła odmiana, ponieważ do tej pory dzieci czytały omawiane lektury w domu.

Następnie odbyło się spotkanie autorskie z panią Joanną Olech, na którym poruszone zostały ważne dla dzieci kwestie. Dotyczyły one ich praw i przywilejów, zakresu działań dorosłych oraz ich nakazów. Dzieci dowiedziały się do czego nie wolno nikogo zmuszać, poznały swoje prawa i sposoby na radzenie sobie w sytuacjach, w których ich koledzy je naruszają.W ramach DKE dowiedzieliśmy się m.in. że Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana powszechnie Światową Konstytucją Praw Dziecka, obowiązuje w niemal wszystkich państwach na świecie. Dokument składa się z preambuły i 54 artykułów, w których zostały spisane wszystkie prawa, przysługujące każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia. Do podstawowych praw dziecka należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia. Uświadamianie dzieci o ich obowiązkach i prawach jest kluczem do ich dalszego rozwoju i bezpiecznego, efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA

Autor notatki: p. Katarzyna ŚwirskaUDZIAŁ W KAMPANII SPOŁECZNEJ "JA CZYTAM" W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Kampania społeczna "Ja czytam!" to największe wydarzenie edukacyjne 2015 roku!

W minionym roku szkolnym w ogólnopolskiej akcji „Ja czytam” wzięły udział trzy klasy 2b, 2e i 3d. Podsumowaniem półrocznej akcji było spotkanie autorskie z p. Sylwią Piwowar.

SPOTKANIE Z P. SYLWIĄ PIWOWAR

Akcja ta w naszej szkole cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W bieżącym roku szkolnym chęć przystąpienia do niej wyraziło aż 11 klas: 1d, 1e, 1f, 1g, 1h, 2a, 2b, 2g, 3a, 3b, 3e. Wychowawcy w/w klas w ramach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych (DKE) realizować będą w pierwszej kolejności ścieżki dotyczące przyjaźni i bezpieczeństwa.W klasie 3e odbyło się już pierwsze spotkanie. Uczniowie wspólnie z wychowawcą p. Katarzyną Świrską wybrali ścieżkę związaną z bezpieczeństwem. Zanim rozpoczęła się dyskusja wokół zagadnienia „Czego się boimy, kiedy należy być ostrożnym” nasz gość p. Elżbieta Zubrzycka pokazując ilustrację ze swojej książki pt. „Czy mogę pogłaskać psa?” prowokacyjnie zapytała dzieci, którego z pokazanych piesków chciałyby pogłaskać.Wybór padł na kilka wzbudzających sympatię piesków.Ku zaskoczeniu słuchaczy, okazało się jednak, że nie należało głaskać żadnego z nich.Podczas spotkania w DKE dzieci nauczyły się, że nie można dotykać obcego pieska, głaskać go czy całować, dopóki nie dowiedzą się, czy owy pupil nie jest groźny. Są pieski, które kochają dzieci i nie zrobią im krzywdy, ale są też takie, które miały złe doświadczenia albo jak to określiła w swojej książce pani Elżbieta „urodziły się z sercem krokodyla i mogą kogoś ugryźć”. Nieważne, jak piesek wygląda, ważne, jak się zachowuje.

Omawiana książka niesie ze sobą ważne przesłanie: sprawdź, zanim zaufasz. Dzięki niemu dziecko uczy się ograniczonego zaufania; wie, że nie należy zbliżać się nie tylko do obcych zwierząt, ale także do nieznajomych osób, dopóki ich dobrze nie poznamy.

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?


Autor notatki: p. Katarzyna ŚwirskaINFORMACJA O UZYSKANYM CERTYFIKACIE


W minionym roku szkolnym trzy klasy 2b, 2e i 3d pod opieką wychowawców p. Agnieszki Lejkowskiej, p. Katarzyny Świrskiej i p. Elżbiety Piętak wzięły czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Ja czytam”.Celem tej akcji jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zdobyła certyfikat za udział w kampanii społecznej „Ja czytam” w roku szkolnym 2014/2015.Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów do udziału w kolejnej edycji w/w akcji.

Katarzyna Świrska