Jesteś tutaj:

Główna treść strony

ROK SZKOLNY 2017/2018


Informacje na temat całorocznej działalności szkoły na rzecz programu Szkoła Promująca Zdrowie w roku szkolnym 2017/2018:


SP7 - SZKOŁA POSIADAJĄCA KRAJOWY CERTYFIKAT SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIEW 2008r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Legionowie rozpoczęto działania mające na celu tworzenie Szkoły Promującej Zdrowie. Zgodnie z koncepcją programu, Szkoła Promująca Zdrowie jest placówką, w której systematycznie i planowo tworzy się środowisko, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej oraz wspiera rozwój kompetencji społecznych uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie. Tworzenie takiego środowiska odbywa się poprzez integrację wszystkich obszarów życia szkoły: uczniów, pracowników, rodziców, środowisko lokalne w ramach tzw. 4 Standardów Szkoły Promującej Zdrowie:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej
w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

W szkole został powołany szkolny koordynator programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, Zespół ds. Promocji Zdrowia oraz Sekcja Promująca Zdrowie Samorządu Uczniowskiego. Systematyczne i wspólne działania w zakresie zdrowia doprowadziły do nadania szkole Wojewódzkiego Certyfikatu „Szkoły Promującej Zdrowie” w 2014r. Przez kolejne trzy lata szkoła kontynuowała zaplanowane działania zdrowotne. W czerwcu 2018r. odbyła się publiczna prezentacja osiągnięć szkoły, a przede wszystkim wyników przeprowadzonych ankiet w ramach poszczególnych standardów. Badania zostały przeprowadzone w każdym z obszarów środowiska szkolnego. Ich analiza pozwoliła na wskazanie problemów priorytetowych, wymagających dalszych działań i opracowanie planu działań w tym zakresie. Po otrzymaniu akceptacji Wojewódzkiego Koordynatora „Szkoły Promującej Zdrowie” szkole został nadany Krajowy Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”.

Korzyścią uczestnictwa w programie oprócz pogłębiania świadomości na temat zdrowia jest tworzenie przyjaznego klimatu w szkole, gdzie wszyscy są ważni i niezbędni do realizacji działań przyjętych przez szkołę. W zakresie prowadzonych działań nasza placówka współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną, Starostwem Powiatowym i Urzędem Miasta (np. organizacja warsztatów kulinarnych czy powiatowego konkursu „Zdrowie w bajce”), a także jest inicjatorem innych działań sprzyjających tworzeniu przyjaznego środowiska, szczególnie z zakresie zdrowia psychicznego (np. działalność chóru szkolnego, warsztaty plastyczne dla nauczycieli, oddziałowe wycieczki integracyjne, turniej „Siódemka na szóstkę”). Od roku szkolnego 2017/2018 działania szkoły skupione są wokół problemu priorytetowego jakim jest hałas. Regularnie organizowane są szkolne dni ciszy, utworzono także „Kącik Ciszy”. Nasza placówka także dzieli się „dobrymi praktykami” z innymi placówkami (udział w konferencjach w Warszawie: „Zagrożenia zdrowia we współczesnym świecie” zorganizowanej przez WCIES oraz „Edukacja dla zdrowia” zorganizowana przez ORE, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Krajowego Inspektora Sanitarnego).

Działania w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” na stałe wpisały się w życie naszej placówki. W roku szkolnym 2021/2022 szkoła na pewno wystąpi o przedłużenie ważności certyfikatu krajowego, który przyznawany jest na 5 lat.

Autor notatki: p. Mariusz BorkowskiWALCZYMY Z HAŁASEM

W roku szkolnym 2017/2018 intensywnie walczymy z hałasem. Zaplanowaliśmy wiele działań z tym związanych. Uczniowie oddziałów IV i VII pod kierunkiem p. Magdaleny Kowalewskiej przygotowali plakaty promujące walkę z hałasem. Wszystkie plakaty wiszą już na drzwiach klas i przypominają nam - nie hałasuj!Autor notatki: p. Monika StasiukWARSZTATY KULINARNE

29 maja 2018r. zakończyliśmy cykl Warsztatów Kulinarnych „Zdrowe odżywianie”. W ostatnim spotkaniu uczestniczyły uczennice oddziału 7b i 7d. Dziewczyny samodzielnie przygotowały swoje zdrowe potrawy. Umiejętności kulinarne zaprezentowała również p. Agnieszka Barzycka z dziećmi, p. Joanna Górska oraz p. Agnieszka Furtak . Ogromną atrakcją tego popołudnia były warsztaty carvingu, które przeprowadziła p. Agnieszka Budna wraz z uczennicami z PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie. Dziękujemy Paniom za współpracę i zapraszamy na kolejne spotkanie.

Projekt edukacyjny „Zdrowe odżywianie” objęli patronatem: Prezydent Miasta Legionowo, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Starostwo Powiatowe, Rada Rodziców przy SP 7, a spotkanie prowadziła p. Monika WoźniakAutor notatki: p. Monika WoźniakWARSZTATY KULINARNE

21 marca 2018r. pan Mariusz Borkowski powitał zaproszonych gości oraz drużyny z oddz. 3g wraz z p. Moniką Stasiuk na kolejnych warsztatach kulinarnych „Zdrowe odżywianie”, połączonych z pokazem carvingu, sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Tym razem królowały potrawy z .......jajka, bo niebawem miały być Święta Wielkanocne. Pani Patrycja Siek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przybliżyła nam zasady zdrowego odżywiania, natomiast pani Agnieszka Budna z uczennicami PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie pokazała nam, jak wykonać dekoracje z warzyw. Propozycje świątecznych potraw przedstawiła p. Beata Sitak, p. Agnieszka Barzycka, p. Agnieszka Furtak, p. Sylwia Płotczyk. Zdjęcia wykonała p. Katarzyna Stępniewska, a całość prowadziła p. Monika Woźniak.

Patronat: Prezydent Miasta Legionowo, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Starostwo Powiatowe W Legionowie oraz Rada Rodziców przy SP 7.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom oddz. 3g za czynny udział w warsztatach.

Serdeczne podziękowania przesyłamy Starostwu Powiatowemu za przekazanie drobnych upominków dla uczestników spotkania.Autor notatki: p. Monika WoźniakKRAJOWY CERTYFIKAT SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Z dumą informujemy, że Centralna Kapituła Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie, w uznaniu za dotychczasowe osiągnięcia będące wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy w dziedzinie promocji zdrowia, przyznała naszej szkole Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie. Dnia 5 grudnia 2017r. Dyrektor Szkoły Pan Mariusz Borkowski i Szkolny Koordynator ds. Promocji Zdrowia Pani Monika Stasiuk odebrali Certyfikat przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej. Siódemka", jako jedyna szkoła w powiecie i 13. w województwie mazowieckim, dołączyła do grona 210 placówek w Polsce z tym prestiżowym tytułem.

Gratulujemy całej społeczności szkolnej.
Autor notatki: p. Mariusz BorkowskiWARSZTATY KULINARNE

30 listopada 2017 r. rozpoczęła się druga edycja warsztatów kulinarnych pod hasłem „Zdrowe odżywianie”. Oj działo się....Autor notatki: p. Monika Woźniak„ŚNIADANIE DAJE MOC” - „Dzień Zdrowego śniadania”

Zajęcia w klasie 3g

8 listopada w oddziale 3g obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Przypominaliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania oraz zasady zachowania przy stole. Wielką niespodzianką dla dzieci była klasowa restauracja, którą z tej okazji otworzyli dla nas nasi rodzice. Pojawiły się zdrowe i smaczne przekąski - naleśniki, koktajle, świeżo wyciskane soki, koreczki, sałatki, pasty i ciasto marchewkowe. I tak przy pięknym stole i w miłej atmosferze czerpaliśmy MOCE ze śniadania. Wykonaliśmy także zdrowe broszki do przypinania.Autor notatki: p. Monika Stasiuk


Zajęcia w oddziale przedszkolnym 0a

8 listopada w oddziale 0a odbył się „ Dzień Zdrowego śniadania” w ramach projektu „Śniadanie daje moc”. Zajęcia zaczęły się od części teoretycznej, podczas której dzieci zostały zapoznane z ideą projektu i 12 zasadami zdrowego odżywiania. Ich przewodnikami po świecie zdrowego żywienia zostali mali galaktyczni podróżnicy Tola i Maks, którzy byli bohaterami VII edycji tego programu. To właśnie oni pomagali innym zdrowo się odżywiać i przekazywali im swoją wiedzę na ten temat. W ramach swojej misji dzieci z oddziału 0a samodzielnie wykonały zdrowe kanapki, a z pomocą rodziców wyciskały również soki ze świeżych owoców. Na koniec wykonały na papierowych talerzykach pracę plastyczno-techniczną polegającą na układaniu modeli smacznych i zdrowych kanapek z gotowych elementów karty pracy. Dzieci bardzo zaangażowały się w wykonywanie poszczególnych zadań, co widać na załączonych zdjęciach.Autor notatki: p. Bożena Grabarczyk


Zajęcia w klasie 1g

8 listopada w oddziale 1g obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Na początku przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje dotyczące zasad zdrowego odżywiania, a następnie omówiliśmy zasady higienicznego przygotowywania posiłków. Po umyciu rąk zabraliśmy się do pracy. Zrobiliśmy zdrowe kanapki, które zawierały dużo warzyw, a do picia wycisnęliśmy sok marchwiowo – jabłkowy. Po uprzątnięciu naszych miejsc pracy usiedliśmy do wspólnego śniadania. Mimo, że niektórzy z nas byli już bardzo głodni, nie zapomnieliśmy życzyć sobie smacznego. Było pysznie i zdrowo.Autorzy notatki: p. Agnieszka Lejkowska, p. Paulina Ostaszewska


Zajęcia w klasie 3d

8 listopada klasa 3d wzięła udział w akcji promującej zdrowie „Śniadanie daje moc”. Zajęcia o zdrowym i zbilansowanym odżywianiu przeprowadziła pani Marta Rutkowska, mama Karola. Przynieśliśmy produkty spożywcze z których układaliśmy drabinę żywieniową. Dowiedzieliśmy się jak się odżywiać ,żeby być odpornym i silnym.Autorzy notatki: p. Elżbieta Piętak, p. Agata Regulińska


Zajęcia w klasie 1c

Było zdrowo i kolorowo.Autor notatki: p. Barbara Kapica


Zajęcia w świetlicy szkolnejAutorzy notatki: nauczyciele świetlicy szkolnej