IRLANDIA W SIÓDEMCE

Irlandia w Siódemce – Kuchnia irlandzka

Zajęcia w ramach projektu IRLANDIA W SIÓDEMCE dotyczące kuchni irlandzkiej miały częściowo charakter praktyczny.

Po części teoretycznej w klasie, gdzie poznawaliśmy przepisy na najbardziej rozpoznawalne irlandzkie potrawy, takie jak Irish Stew czy colcannon, uczniowie przenieśli się do stołówki, gdzie wspólnie przygotowywaliśmy sałatkę irlandzką oraz smażone placuszki ziemniaczane o nazwie „boxty”. Towarzyszyli nam też rodzice, którzy wspólnie ze swoimi dziećmi wzięli udział w zajęciach.

Przy okazji uczniowie wzbogacili swoje słownictwo z zakresu gotowania I przyrządzania potrwa.

Irlandia w Siódemce – Boże Narodzenie

Nollaig Shona! (irl. Wesołych Świąt)

Grudniowe zajęcia projektu IRLANDIA W SIÓDEMCE zostały poświęcone tradycjom związanym ze świętami Bożego Narodzenia.

W Irlandii, która jest – podobnie jak Polska – krajem katolickim, tradycje te są nieodłącznie związane z obchodami kościelnymi, takimi jak St. Stephen’s Day (Dzień św. Szczepana) czy święto Trzech Króli. Irlandczycy mają jednak również swoje tradycyjne dania serwowane zazwyczaj w święta: Christmas Cake oraz Plum Pudding.

Charakterystyczne dla Irlandii jest ustawianie w oknie palącej się świecy czy tzw. Women’s Christmas obchodzone zwyczajowo 6 stycznia.

Uczniowie podczas zajęć poza tradycjami świątecznymi poznawali również angielskie słownictwo związane z Bożym Narodzeniem w Irlandii oraz świąteczne irlandzkie piosenki.

Irlandia w Siódemce – Tańce irlandzkie

Tradycyjny taniec irlandzki

Jeden z jesiennych wieczorów uczestnicy projektu IRLANIA W SIÓDEMCE spędzili w warszawskiej szkole tańca irlandzkiego McGahan Lees, która mieści się przy ul. Krasiczyńskiej.

Pod okiem utytułowanych instruktorów uczniowie poznali kilka podstawowych układów grupowych tańców ceili, przy których świetnie się bawili.

Muzyka I taniec to dla Irlandczyków jedne z najważniejszych elementów kultury rozpoznawalne ze względu na swój bardzo skoczny I żywiołowy charakter.

Irlandia w Siódemce – drugie spotkanie

Kolejne zajęcia IRLANDIA W SIÓDEMCE za nami. 6 listopada poznawaliśmy irlandzką muzykę. Dowiedzieliśmy się, jak nazywają się tradycyjne instrumenty, śpiewaliśmy znane irlandzkie piosenki przy akompaniamencie gitary i ukulele. Poznaliśmy też historię Annie Moore oraz innych irlandzkich imigrantów. Najważniejsze informacje o Irlandii utrwaliliśmy wykorzystując aplikację Kahoot bardzo lubianą przez uczniów. Wszystko udało się śpiewająco.

Irlandia w Siódemce - pierwsze spotkanie

IRLANDIA W SIÓDEMCE to projekt edukacyjny przygotowany przez panią Martę Dąbrowską i panią Iwonę Gajdę dla uczniów klas IV-VIII. Na pierwszych zajęciach pojawiło się ponad 20 osób. Przez trzy godziny uczestnicy poznawali najważniejsze fakty na temat zielonej wyspy, a nową wiedzę wykorzystywali w ćwiczeniach praktycznych. Na zakończenie pierwszego spotkania wspólnie i ozdobiliśmy salę motywami irlandzkimi. Projekt jest efektem kursu „English Language Teching & Irish Culture”, w którym uczestniczyły pani Iwon Gajda i pani Marta Dąbrowska w lipcu 2019r. w irlandzkim mieście Cork. Kurs był finansowany z funduszy europejskich w ramach programu PO WER, w którym uczestniczy nasza szkoła. Pod hasłem „Europejska szkoła – Jedność w różnorodności” kilkunastu nauczycieli szkoliło się na kursach w różnych krajach Unii Europejskiej. Projekt Irlandia w Siódemce służy propagowaniu wiedzy zdobytej podczas kursu w Cork i ma na celu przybliżenie uczniom kultury i historii Irlandii.