Cała Polska czyta dzieciom

Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

więc robimy to i my

Nasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział, na terenie miasta i własnej placówki, w akcji Czytania Dzieciom zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". W roku szkolnym 2006/2007 wznowiliśmy w listopadzie akcję 20 minutowego czytania dzieciom. Przez cały rok systematycznie, raz w tygodniu koleżanki kształcenia zintegrowanego, rodzice lub starsi koledzy czytają wybrane pozycje z literatury dziecięcej, mając na uwadze święta, okazjonalne sytuacje oraz lektury nadobowiązkowe.

Koordynatorem akcji w SP nr 7 w roku szkolnym 2016/2017 jest pani Ewa Sadecka.

Badania naukowe potwierdzają , że głośne czytanie dziecku:

• buduje, a potem wzmacnia więź między dzieckiem i dorosłym
  • kształtuje zdrowie emocjonalne
  • rozwija wyobraźnię i słownictwo najpierw bierne potem czynne
  • uczy myślenia, kreatywności
  • wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i budzi pozytywne interakcje
  • zachęca do stałego obcowania z książką i wyrabia nawyk kontaktu z książką
  • uczy właściwych postaw moralnych i społecznych

Aktualności - rok szkolny 2017/2018

16 LISTOPADA

16 listopada klasa 3e gościła na lekcji Zastępcę Prezydenta Miasta Legionowo pana Piotra Zadrożnego ,który odwiedził naszą szkołę w ramach udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali baśni Carlo Gozzie pt „Turkusowy Potwór”.
Dziękujemy za wspólne czytanie.

Autorzy notatki: p. Agnieszka Milan, p. Katarzyna Stępniewska

7 LISTOPADA

7 listopada klasa 2a gościła na lekcji pana prezydenta Romana Smogorzewskiego, który odwiedził naszą szkołę w ramach udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pan prezydent ze znanym sobie poczuciem humory czytał wybrane opowiadania Grzegorza Kasdepke. Drugoklasiści słuchali z zainteresowaniem, a potem zadawali pytania wyjątkowemu gościowi. Mogli dowiedzieć się np. skąd pochodzi nazwa Legionowo i jak wygląda herb naszego miasta.

Autor notatki: p. Elżbieta Piechnat

2 LISTOPADA

2 listopada w pochmurny, deszczowy poranek mama Klaudii uczennicy oddziału 1b, pani Katarzyna Osiecka przyszła do klasy, aby zachęcić nas do poznania przygód Julki i Julka bohaterów książki pt. „Julka i Julek” autorstwa Annie M.G. Schmidt. Bohaterowie mają pieska i kotka, a ,my właśnie najbliższy szkolny czas będziemy poświęcać naszym pupilom.

Autor notatki: p. Barbara Syroka

27 PAŹDZIERNIKA

27 października uczniowie z oddziału 1b gościli pana Tomasza Wawra, przedstawiciela Straży Miejskiej w Legionowie, który w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał pierwszakom fragment książki pt. „Pan Kuleczka”. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca strażników miejskich i jak ważna jest dla mieszkańców naszego miasta.

Autor notatki: p. Barbara Syroka

25 PAŹDZIERNIKA

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" 25 października 2017r. uczniów oddziału 3b odwiedził komendant straży pożarnej pan Leszek Smuniewski. Dzieci poprzez rozmowę z gościem miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy strażaków. Wymieniły również cechy, jakie powinna posiadać osoba pełniąca tę trudną i odpowiedzialną służbę.

Podczas spotkania uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali czytanego przez pana Smuniewskiego wiersza Jana Brzechwy ,,Pali się", a następnie odpowiadali na zadawane przez gościa pytania związane z wysłuchanym tekstem. Na zakończenie uczniowie serdecznie podziękowali panu Leszkowi Smuniewskiemu za ciekawe spotkanie.

Autor notatki: p. Jolanta Karwowska

17 PAŹDZIERNIKA

17 października oddział 0a gościł mamę Łucji p. Barbarę Banasiuk, która postanowiła włączyć się w akcję społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Pani Basia przeczytała dzieciom opowiadanie o przyjacielu z pierwszej księgi serii książeczek „Poczytaj mi, mamo”.

Po wysłuchaniu treści opowiadania rozpoczęła się rozmowa na temat znaczenia posiadania przyjaciela oraz utrzymywania z nim dobrych relacji. Gość na koniec spotkania poczęstował dzieci słodkościami i obiecał, że jeszcze nas odwiedzi. W imieniu całej grupy dziękuję za udane spotkanie i rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Zapraszam innych rodziców z naszej grupy do włączenia się do akcji czytania.

Wychowawca: Bożena Grabarczyk

Autor notatki: p. Bożena Grabarczyk