Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Cała Polska czyta dzieciom

Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom
więc robimy to i my


Nasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział, na terenie miasta i własnej placówki, w akcji Czytania Dzieciom zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". W roku szkolnym 2006/2007 wznowiliśmy w listopadzie akcję 20 minutowego czytania dzieciom. Przez cały rok systematycznie, raz w tygodniu koleżanki kształcenia zintegrowanego, rodzice lub starsi koledzy czytają wybrane pozycje z literatury dziecięcej, mając na uwadze święta, okazjonalne sytuacje oraz lektury nadobowiązkowe.

Koordynatorem akcji w SP nr 7 w roku szkolnym 2016/2017 jest pani Ewa Sadecka.

Badania naukowe potwierdzają , że głośne czytanie dziecku:

  • buduje, a potem wzmacnia więź między dzieckiem i dorosłym
  • kształtuje zdrowie emocjonalne
  • rozwija wyobraźnię i słownictwo najpierw bierne potem czynne
  • uczy myślenia, kreatywności
  • wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i budzi pozytywne interakcje
  • zachęca do stałego obcowania z książką i wyrabia nawyk kontaktu z książką
  • uczy właściwych postaw moralnych i społecznychAktualności - rok szkolny 2017/2018

26 KWIETNIA

Dnia 26 kwietnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie oddziału 2c spotkali się z panem Markiem Dąbrowskim karykaturzystą i autorem książek pt. „Mity i legendy ziemi legionowskiej”, „Pałacowe bajki”, „Legionowo w karykaturze”. Spotkanie rozpoczęło sie od wysłuchania fragmentu legendy o Witoldzie Pileckim. Po wysłuchaniu kilku zabawnych wierszyków pana Marka uczniowie poznali znaczenie słowa karykatura oraz byli świadkami stworzenia przez gościa wierszyka z podanych przez siebie dowolnych rzeczowników: świnka, królik, lekcje, rower, tablet, telefon, laptop, karuzela, traktor. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem kiedy po dwóch minutach usłyszeli gotowy wiersz.

Świnka i królik dziś na rowerze
wycieczkę miłą robią w plenerze.
Ta lekcja może być bardzo miła,
która przyjaźni ich ścieśni klimat.
Tablet, telefon poszły już w kąt
laptop też w dali pozostał stąd.
Minęły traktor, pojazdów wiele
już w dali widzą swą karuzelę.
Autor notatki: p. Katarzyna Świrska9 STYCZNIA

9 stycznia dzieci z oddziału 0a po raz drugi gościły p. Barbarę Banasiuk - mamę Łucji w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem p. Basia postanowiła przybliżyć dzieciom świat emocji. Przeczytała im cztery książeczki z serii „W głowie się nie mieści”: o radości, smutku, strachu i odrazie. W czasie spotkania wszyscy chętnie opowiadali o swoich pozytywnych i negatywnych emocjach jakich doświadczają każdego dnia. Na koniec każde dziecko wybrało sobie naklejkę przedstawiającą jedną z emocji. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki. Dziękujemy i czekamy już na następne spotkanie z Panią Basią. Zapraszamy również innych rodziców do udziału w akcji czytania dzieciom.Autor notatki: p. Bożena Grabarczyk„Poczytaj mi kolego”

Uczniowie oddziału 2b biorą udział w programie „Poczytaj mi kolego”. Z dużym zaangażowaniem, przygotowujemy się. Do każdego utworu tworzymy samodzielnie kukiełki oraz karty pracy dla słuchaczy. W oddziale przedszkolnym w SP7 Sebastian Górski wraz z wychowawcą przedstawili „Czerwonego Kapturka”. Zainteresowanie dzieci było duże, a uczniowie 2b bardzo chętnie chcą brać udział w tej akcji.Autorzy notatki: p. Magdalena Krysiak, p. Bożena Grabarczyk21 GRUDNIA

21 grudnia w oddziale 0a odbyło się świąteczne czytanie w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci gościły Panią Elizę Romanowską-Zagrodzką, mamę Oli. Pani Eliza przeczytała dzieciom książkę Małgorzaty Szewczyk pt. „Niezwykła przygoda Mikołaja”. Książka opowiada o przygodzie dwójki dzieci, które zgubiły się, bo nie słuchały rodziców. Z pomocą przyszedł im Mikołaj, który pomógł im szczęśliwie wrócić do domu. Dzieci z oddziału 0a wyciągnęły wnioski z przeczytanej literatury, stwierdzając, że należy słuchać rodziców, gdyż w przeciwnym razie nieposłuszeństwo może mieć negatywne skutki. Nie zawsze znajdzie się dobry Mikołaj, który pomoże w rozwiązaniu problemu.Autor notatki: p. Bożena GrabarczykGRUDZIEŃ 2017r.

Cały czas czytamy....Tym razem mama Oli, pani Ewa Wasiak zabrała nas do świata książki. Dziękujemy i oczywiście zapraszamy jeszcze raz.Autor notatki: p. Monika WoźniakCała Polska czyta dzieciom - tym razem odwiedziła nas mama Zuzi, pani Justyna Pisarzewska. Dziękujemy i oczywiście zapraszamy jeszcze raz.Autor notatki: p. Monika Woźniak11 GRUDNIA

W poniedziałek, 11 grudnia gościem w IIIf był Pan Przemysław Cichocki, Radny Miasta Legionowo. Pan Przemek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał książkę Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”. Po przeczytaniu książki nasz gość rozmawiał z dziećmi o przyjaźni, o cechach prawdziwego przyjaciela i o tym, że nie warto być takim, jak krokodyl z książki.Autor notatki: p. Ewa SadeckaLISTOPAD 2017r.

Pan Arkadiusz Bereda to kolejny rodzic czytający dzieciom w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom”. Pan Arkadiusz wprowadził nas w czas oczekiwania na zimę czytając między innymi o przygodzie pana Kuleczki i jego przyjaciół.Autor notatki: p. Barbara Syroka24 LISTOPADA

Cała Polska czyta dzieciom - my też czytamy. 24 listopada odwiedziły nas uczennice oddziału 7b: Natalia Jakubowska oraz Hania Roszczyk. Przeczytały oraz pokazały nam przygody „Kota w butach”. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.Autor notatki: p. Monika Woźniak16 LISTOPADA

16 listopada klasa 3e gościła na lekcji Zastępcę Prezydenta Miasta Legionowo pana Piotra Zadrożnego ,który odwiedził naszą szkołę w ramach udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali baśni Carlo Gozzie pt „Turkusowy Potwór”.
Dziękujemy za wspólne czytanie.Autorzy notatki: p. Agnieszka Milan, p. Katarzyna Stępniewska14 LISTOPADA

Jak co roku podejmujemy w naszej świetlicy działania, których celem jest wzbudzenie u dzieci zainteresowania światem książek. Tym razem było to spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” z panem Adamem Aksamitem – aktorem, reżyserem, animatorem kultury, fundatorem i założycielem Fundacji „Czas kultury”, inicjatorem powstania Teatru 13-tka w Legionowie, radnym Rady Miasta Legionowo, które odbyło się 14 listopada 2017 roku.

Tak o naszym spotkaniu napisał pan Adam na swojej stronie na facebooku:

„To piękne uczucie, móc wziąć udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"... Dziwnym trafem, w drodze losowania, przypadło mi opowiadanie "Sposób na Adama". Opowiadanie o Adasiu, który nie chciał kiedyś czytać książek! Mam pewne skojarzenia! Dzieciom dziękuję za mnóstwo kreatywnych pytań, momentami bardzo zaskakujących, a wychowawcom za organizację tak wspaniałej zabawy! Dziękuję i do zobaczenia."

My również świetnie się bawiliśmy i zapraszamy ponownie!Autorzy notatki: p. Beata Nazorek, p. Marcin Giewon13 LISTOPADA

W dniu 13 listopada 2017 roku oddział 1d odwiedził Pan Przemysław Cichocki – Radny Miasta Legionowo. W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Pan Przemek przeczytał fragment książki Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”.Autor notatki: p. Luiza Kołakowska7 LISTOPADA

7 listopada klasa 2a gościła na lekcji pana prezydenta Romana Smogorzewskiego, który odwiedził naszą szkołę w ramach udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pan prezydent ze znanym sobie poczuciem humory czytał wybrane opowiadania Grzegorza Kasdepke. Drugoklasiści słuchali z zainteresowaniem, a potem zadawali pytania wyjątkowemu gościowi. Mogli dowiedzieć się np. skąd pochodzi nazwa Legionowo i jak wygląda herb naszego miasta.Autor notatki: p. Elżbieta Piechnat2 LISTOPADA

2 listopada w pochmurny, deszczowy poranek mama Klaudii uczennicy oddziału 1b, pani Katarzyna Osiecka przyszła do klasy, aby zachęcić nas do poznania przygód Julki i Julka bohaterów książki pt. „Julka i Julek” autorstwa Annie M.G. Schmidt. Bohaterowie mają pieska i kotka, a ,my właśnie najbliższy szkolny czas będziemy poświęcać naszym pupilom.

Autor notatki: p. Barbara Syroka27 PAŹDZIERNIKA

27 października uczniowie z oddziału 1b gościli pana Tomasza Wawra, przedstawiciela Straży Miejskiej w Legionowie, który w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał pierwszakom fragment książki pt. „Pan Kuleczka”. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca strażników miejskich i jak ważna jest dla mieszkańców naszego miasta.Autor notatki: p. Barbara Syroka25 PAŹDZIERNIKA

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" 25 października 2017r. uczniów oddziału 3b odwiedził komendant straży pożarnej pan Leszek Smuniewski. Dzieci poprzez rozmowę z gościem miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy strażaków. Wymieniły również cechy, jakie powinna posiadać osoba pełniąca tę trudną i odpowiedzialną służbę.

Podczas spotkania uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali czytanego przez pana Smuniewskiego wiersza Jana Brzechwy ,,Pali się", a następnie odpowiadali na zadawane przez gościa pytania związane z wysłuchanym tekstem. Na zakończenie uczniowie serdecznie podziękowali panu Leszkowi Smuniewskiemu za ciekawe spotkanie.Autor notatki: p. Jolanta Karwowska17 PAŹDZIERNIKA

17 października oddział 0a gościł mamę Łucji p. Barbarę Banasiuk, która postanowiła włączyć się w akcję społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Pani Basia przeczytała dzieciom opowiadanie o przyjacielu z pierwszej księgi serii książeczek „Poczytaj mi, mamo”.

Po wysłuchaniu treści opowiadania rozpoczęła się rozmowa na temat znaczenia posiadania przyjaciela oraz utrzymywania z nim dobrych relacji. Gość na koniec spotkania poczęstował dzieci słodkościami i obiecał, że jeszcze nas odwiedzi. W imieniu całej grupy dziękuję za udane spotkanie i rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Zapraszam innych rodziców z naszej grupy do włączenia się do akcji czytania.

Wychowawca: Bożena GrabarczykAutor notatki: p. Bożena Grabarczyk