Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Cała Polska czyta dzieciom

Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom
więc robimy to i my


Nasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział, na terenie miasta i własnej placówki, w akcji Czytania Dzieciom zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". W roku szkolnym 2006/2007 wznowiliśmy w listopadzie akcję 20 minutowego czytania dzieciom. Przez cały rok systematycznie, raz w tygodniu koleżanki kształcenia zintegrowanego, rodzice lub starsi koledzy czytają wybrane pozycje z literatury dziecięcej, mając na uwadze święta, okazjonalne sytuacje oraz lektury nadobowiązkowe.

Koordynatorem akcji w SP nr 7 w roku szkolnym 2016/2017 jest pani Ewa Sadecka.

Badania naukowe potwierdzają , że głośne czytanie dziecku:

  • buduje, a potem wzmacnia więź między dzieckiem i dorosłym
  • kształtuje zdrowie emocjonalne
  • rozwija wyobraźnię i słownictwo najpierw bierne potem czynne
  • uczy myślenia, kreatywności
  • wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i budzi pozytywne interakcje
  • zachęca do stałego obcowania z książką i wyrabia nawyk kontaktu z książką
  • uczy właściwych postaw moralnych i społecznychAktualności - rok szkolny 2016/2017

8 CZERWCA

W dniu 08.06.2017r. w świetlicy szkolnej odwiedziła nas Pani Hanna Niewiadomska w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Autorka wierszy wprowadziła nas w świat rymowanek i pokazała jak bawić się słowem.Autor notatki: p. Katarzyna Stępniewska29 MAJA

Dnia 29 maja w oddziale 2a gościła Pani Agnieszka Borkowska, która w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czytała dzieciom fragmenty książki Krystyny Kleniewskiej-Kowaliszyn pt. „Magda, Paweł i Ty”. Pani Agnieszka miała doskonały kontakt z dziećmi, prowadziła rozmowy na temat wysłuchanych rozdziałów i na temat wakacyjnych planów uczniów. To było bardzo ciekawe spotkanie.Autor notatki: p. Anna Bielińska11 MAJA

11 maja 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oddział 3e wraz z wychowawcą gościł Prezydenta Miasta Legionowo, p. Romana Smogorzewskiego.Pan Prezydent przeczytał dzieciom fragmenty książki „Kajtkowe przygody”, która bawi i uczy i nie jest także lekturą z „tych, które trzeba przeczytać”. Czyta się ją dla przyjemności.Na pożegnanie uczniowie wręczyli Panu Prezydentowi dyplom uznania za aktywny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i serdecznie podziękowali za autografy oraz czas jaki im poświęcił.Autor notatki: p. Marzena Godlewska8 MAJA

8 maja 2017 r. w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, klasę 2g odwiedził Pan Marek Dąbrowski - legionowski poeta i karykaturzysta. W czasie spotkania mieliśmy okazję wysłuchać wielu wierszy związanych przede wszystkim z życiem drugoklasistów, a także wysłuchać legend z książki Pana Marka pt. „Mity i legendy ziemi legionowskiej”. Mieliśmy także przyjemność obejrzeć karykatury znanych obywateli Legionowa. Śmiechu było niemało.Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie z Panem Markiem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.Autor notatki: Monika Stasiuk
Autor zdjęć: Ewa Sadecka8 MAJA

W poniedziałek 8 maja uczniów II c odwiedził Pan Marek Dąbrowski. Pan Marek jest mieszkańcem Legionowa, pisze wiersze, legendy, zagadki, rysuje karykatury i działa w legionowskim Wolontariacie.

Podczas spotkania nasz gość przeczytał „Legendę wigilijną” oraz kilka wierszy, m.in. „Przygody Alfabetu na stronach Internetu” i „Józio, co miał wielkie Ó”.

Na zakończenie spotkania Pan Marek zaskoczył wszystkie dzieci wierszem ułożonym z podanymi przez uczniów rzeczownikami (mrówka, konie, kowbojka, samochód, potańcówka). Po przeczytaniu ułożonego wiersza dzieci nagrodziły gościa brawami.

„Mówi do mnie pewna mrówka
- Dziś jest w szkole potańcówka.
Idzie kowbojka i mucha.
- Ktoś mnie tutaj jeszcze słucha?
Konie, buty wyczyszczone.
Wszyscy idą, ja tak chcę,
na imprezę z drugą c.”

Dziękujemy Panu Markowi za wizytę.
Autor notatki: p. Ewa Sadecka26 KWIETNIA

P. Tomasz Wawer ze Straży Miejskiej 26 kwietnia odwiedził kl.3h. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Pan Tomasz opowiedział o swojej pracy, przypomniał nam o bezpieczeństwie zarówno w życiu codziennym, jak i w Internecie. Przeczytał nam fragment książki A. Maleszki z serii „Magiczne drzewo”.

Dziękujemy za odwiedziny.Autor notatki: p. Monika Woźniak21 MARCA

21 marca uczniów klasy 3d odwiedził Radny Rady Miasta Legionowo – p. Przemysław Cichocki.W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał on uczniom opowiadania z książki Marcina Fabiańskiego „Euro opowieści”. Były one świetną okazją do bliższego poznania państw europejskich, ich historii i kultury.


Autor notatki: p. Luiza Kołakowska9 STYCZNIA

W dniu 9 stycznia 2017r. klasa 3f gościła u siebie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” panią Hannę Niewiadomską poetkę, autorkę zbiorów wierszy wydanych pod wspólnym tytułem „Bajczytanki Pani Hanki”. Poetka opowiadała o swojej twórczości, pomysłach i inspiracjach. Czytała dzieciom wiersze swego autorstwa i zachęcała do codziennego sięgania po książkę. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały radosnych, żartobliwych wierszy Pani Hanki. Nie zabrakło także zabaw z poezją. Uczniowie we współpracy z naszym Gościem napisali pierwszy, ale miejmy nadzieję, że nie ostatni w życiu wiersz. Dzieci zadawały wiele pytań. Pod koniec spotkania Pani Hania wręczyła wszystkim uczestnikom piękne zakładki i podpisywała książki swego autorstwa. Dziękujemy pani Hannie Niewiadomskiej za wspaniałą podróż w krainę poezji.Autor notatki: p. Anna Turowska13 GRUDNIA

13 grudnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” klasa Ia gościła komendanta straży pożarnej pana Leszka Smuniewskiego. Dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać strażakiem oraz na czym polega ta odpowiedzialna służba. Następnie pan Smuniewski przeczytał pierwszoklasistom wiersz Jana Brzechwy pt. „Pali się”. Aktorskie umiejętności pana komendanta zachęciły wszystkich słuchaczy do samodzielnego czytania innych zabawnych wierszy Brzechwy.Autor notatki: p. Elżbieta Piechnat12 GRUDNIA

W poniedziałek, 12 grudnia gościem w IIf była Pani Dorota Rybkowska z Nadleśnictwa Jabłonna. Pani Dorota w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała wiersz pt. „Drzewo” z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II”.Następnie nawiązując do treści wiersza Pani Dorota rozmawiała z dziećmi na temat lasu, sposobów spędzania zimy przez różne zwierzęta i o zasadach dokarmiania ptaków zimą.

Dziękujemy Pani Dorocie Rybkowskiej za wizytę i interesującą rozmowę.Autor notatki: p. Ewa Sadecka5 GRUDNIA

Mając świadomość, że głośne czytanie dzieciom kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy nasza świetlica od wielu lat uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

5 grudnia gościliśmy u nas Panią Agnieszkę Borkowską – radną Rady Miasta Legionowo. Podczas lektury opowiadania Barbary Lewandowskiej pt. „Poczytaj mi ...” dzieci poznały bohaterkę Kasię, która domagała się od członków swojej rodziny ze wszystkich sił tego, czego pragnęła – żeby przeczytali jej bajkę.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czy to się jej udało musicie przeczytać to opowiadanie. Znajduje się w zbiorze opowiadań pt. „Poczytaj mi mamo”.
Spotkanie z gościem przebiegało w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.

Dziękujemy Pani Agnieszce za budzenie w dzieciach zainteresowania książką !


Autor notatki: p. Beata Nazorek


2 GRUDNIA

W piątek, 2 grudnia naszą szkołę odwiedził Pan Marek Dąbrowski. Najpierw spotkał się z uczniami klasy Vc. Przeczytał dwie legendy ze swojej książki pt. „Mity i legendy ziemi legionowskiej” oraz wiersze „z imionami” i wiersze ortograficzne.

Pan Marek zaprezentował również karykatury swojego autorstwa różnych znanych osób.

Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali i z zaangażowaniem rozmawiali z gościem.

Następnie Pan Marek spotkał się z uczniami klasy IIh. Im również przeczytał dwie legendy ze swojej książki, wiersze „ z imionami” i wiersz pt. „Drugoklasista”.Na koniec spotkania „na poczekaniu” ułożył krótki wiersz zawierający wyrazy podane przez dzieci (kaktus, chomik, papugi, stół, choinka, tata, nauczyciel, śnieg):

„Tata nauczyciel
Tata mój to nauczyciel,
z którym sny przeróżne liczę.
I tak: w pierwszym to kaktusy,
ktoś z nich znów choinkę uszył.
A po drugie – chomik jakiś
śniegiem robił śnieżne szlaczki.
Na tym stole, co jest długi
i co na nim siedzą papugi.”
Na pamiątkę wspólnego spotkania gość podarował dzieciom książkę pt. „Pałacowe bajki”.

Bardzo dziękujemy Panu Markowi Dąbrowskiemu za wizytę w naszej szkole.

Autor notatki: p. Ewa Sadecka


Harmonogram spotkań w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”