ROK SZKOLNY 2015/2016

22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

„Jak możemy pomóc Ziemi?” pod tym hasłem obchodziliśmy ten dzień w szkole.

Uczniowie wysłuchali pogadanki przez radiowęzeł o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą postępujący rozwój cywilizacji i działaniach, które należy podejmować, by nie niszczyć naturalnego środowiska, by chronić je poprzez:

- oszczędzanie prądu
- oszczędzanie wody
- segregowanie odpadów
- ochronę gleby i powietrza.

Wszyscy uczniowie kl. VI mieli w tym dniu okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, poprzez udział w teście pt. „Jak możemy pomóc Ziemi?”.

Największą wiedzą wykazali się uczniowie:
1. K. Magdziarska kl. VIC
2. M. Janicki kl. VIC
3. K. Gudyn kl. VID.

Uczniowie klas V uczestniczyli w konkursie plastycznym (plakat) pod tym samym tytułem.

Nagrodzone prace:

1. J. Juras kl. VC

2. A. Poszwińska kl. VC

3. O. Zagrodnik kl. VE.

Uczniowie klas IV uczestniczyli w projekcji filmów o tematyce związanej z ochroną środowiska w swoim najbliższym otoczeniu.

Autor notatki: p. Zuzanna Podgórna

OGÓLNOPOLSKA AKCJA EKOLOGICZNA „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY”

ZACZNIJMY PORZĄDKOWANIE I SPRZĄTANIE ŚWIATA OD WŁASNEGO BIURKA I OTOCZENIA.

Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI NASZA SZKOŁA PRZYSTĄPIŁA DO UDZIAŁU
W VI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI EKOLOGICZNEJ
P.T. „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY”.

Honorowy patronat nad konkursem objął profesor Zbigniew Nęcki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do 20 maja zbieramy zużyte telefony komórkowe, można je oddawać w sali 217 lub do pani Elwiry Wojdy.
Zużyte i uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu.

Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie, takie jak np. ołów oraz kadm i są wielkim zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.

Dziękujemy za ekologiczną postawę i oczekujemy na Wasze zużyte telefony komórkowe do 20 maja 2016r.

Sekcja Ekologiczna Samorządu Uczniowskiego

Autor notatki: p. Elwira Wojda

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Zatrucie środowiska to dziś bardzo duży problem, który dotyczy każdego człowieka. Żyjemy w czasach szybkiego postępu cywilizacyjnego. Ceną za ten postęp może być utrata tego, co otrzymaliśmy w spadku po przodkach. Trzeba więc zadać sobie pytanie: Cóż zostawimy naszym dzieciom? Jedną z form jej ochrony jest edukacja, którą powinno się zacząć jak najwcześniej. Idąc tym tropem dnia 25 stycznia uczniowie klasy 3e wzięli udział w programie ekologicznym EKO DZIECIAK, który przygotowała i poprowadziła pani Marta Łukasiewicz.

Celem tej edukacji było kształtowanie proekologicznych postaw i zachowań. Uczniowie przypomnieli sobie co oznacza słowo EKOLOGIA, a następnie odpowiadali na liczne pytania zadawane przez panią Martę inspirowane obejrzanym filmem: Dlaczego powinniśmy segregować śmieci? Czy segregujecie śmieci w swoich domach? Jakie opakowania wrzucamy do żółtego pojemnika? Co wrzucamy do niebieskiego pojemnika? Co wrzucamy do białego pojemnika? Gdzie trafiają śmieci zebrane w pojemnikach? Gdzie powinniśmy wyrzucać opakowania po lekach? Co to są elektrośmieci? Co to jest recykling?

Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną, którą to było ekologiczne wiaderko, a za udaną współpracę zostali nagrodzeni zielonymi opaskami z napisem „Ja segreguję śmieci”. Spotkanie to było powtórzeniem i utrwaleniem znanych już dzieciom treści ekologicznych, a także kolejną próbą kształtowania świadomości ekologicznej młodych Polaków.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Personalize a picture slideshow

Autor notatki: p. Katarzyna Świrska

Koleżanki i Koledzy, Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7!

Jak co roku zachęcamy Was do udziału w Gminnym Konkursie „Rady na odpady”, w którym będziemy zbierać makulaturę i zużyte baterie. Zachęcamy was również do zbiórki zakrętek do butelek i segregowania odpadów na terenie szkoły.

Dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu w ubiegłym roku szkolnym, udało się zebrać 12887 kg makulatury i 367 kg zużytych baterii.

Dziękujemy Wam wszystkim i Waszym Rodzicom za trud włożony w zbieranie i dostarczanie do szkoły tych surowców wtórnych. To dzięki wam, w ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła zajęła I miejsce w mieście, w konkursie „Rady na odpady”. Nagroda dla szkoły w postaci bonu na 5000 zł wzbogaci szkołę w atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

Uratowaliśmy też w ten sposób wiele drzew, gdyż z nich głównie wytwarza się papier i uchroniliśmy przed skażeniem wodę i glebę, co mogły spowodować wyrzucone do śmietników baterie.

Dzięki zebranym plastikowym zakrętkom, pomogliśmy niepełnosprawnemu dziecku w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego.

Segregowanie opakowań plastikowych przyniosło szkole oszczędności w opłatach za wywóz śmieci.

Wszystkie te działania są dowodem troski o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem i należy je chronić, dlatego w tym roku szkolnym zachęcamy was również do kontynuacji działań w tym zakresie, w myśl hasła „Wszystkie dzieci segregują śmieci!”.

Segregujmy więc śmieci w domach i zbierajmy surowce wtórne w szkole:

• makulaturę (papier bez tektury, związany sznurkiem) sala 014, szatnia;
  • zużyte baterie (paluszki, płaskie, guzikowe) sala 217;
  • zakrętki do butelek z tworzywa sztucznego (oznaczone PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD lub trójkącikiem ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05) wejście do stołówki szkolnej;
  • plastik (kartoniki i butelki po napojach, kubki, puste i zgniecione tak, by zajmowały mało miejsca) żółte kosze na korytarzach.
Zachęcamy wszystkich do aktywnego działania. Chroniąc środowisko chronimy siebie!

Sekcja Ekologiczna Samorządu Uczniowskiego