Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakład Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka

Data: 07.12.2024 r., godz. 11.29    87
Zapraszamy do zapoznania się, z treścią ogłoszenia, dotyczącego promocji zdrowia

Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakład Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka w ramach projektu EDENT1FI zapraszają do udziału w akcji promocji zdrowia, której celem jest wykrycie bardzo wczesnej, bezobjawowoej fazy cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku 2-17 lat. Badanie pozwala zidentyfikować  dzieci chore na cukrzycę typu 1jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych. 

Koordynację badań prowadzą: prof. Agnieszka Szypowska (WUM) oraz dr n. biol. Mariusz Ołtarzewski (IMiDz). Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą wspiera realizację projektu EDENT1FI propagując informację o projekcie i organizując przeprowadzenie badań.

Z czym wiąże się zaangażowanie szkoły w akcję?  

  •   szkoła, która zechce wziąć udział w akcji ustala: miejsce, gdzie na terenie szkoły będzie można przeprowadzić bezpiecznie badanie oraz wyznacza osobę do koordynacji i pomocy przy akcji
  • dokonuje zgłoszenia poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie: https://fundacja-cukrzyca.pl/13526-2-2/
  •  szkoła powiadamia poprzez Librusa rodziców uczniów o możliwości skorzystania z badania (należy również dołączyć formularz zgody) 
  •  szkoła ustala czas na zebranie zgód od dzieci -max. 2 tygodnie. Po zebraniu min. 40 zgód, szkoła kontaktuje się z osobą wyznaczoną do kontaktów z ramienia Fundacji i ustalany jest wstępny termin badań
  • organizacja badań nie pociąga za sobą żadnych kosztów dla szkoły. Koszt przeprowadzenia badania oraz materiałów niezbędnych do jego wykonania leży po stronie instytucji medycznych realizujących projekt.

Jak będzie zorganizowane badanie?

badanie będzie przeprowadzone w szkole, w wydzielonym pomieszczeniu i w ustalonym terminie.
pobrania krwi z palca dokona pracownik medyczny (lekarz, pielęgniarka) oddelegowany przez Fundację dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą.
do wykonania badania konieczna jest pisemna zgoda rodzica
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki trzustki i niszczy je, co powoduje zatrzymanie produkcji insuliny, czego konsekwencją jest wysoki poziom cukru we krwi. Obecnie około 9 mln ludzi na świecie choruje na cukrzycę typu 1 i niestety liczba ta ciągle się zwiększa, dlatego ważne jest, aby szukać rozwiązań spowalniających rozwój choroby.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

  •  badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy typu 1.
  •  dzieci, u których zostaną wykryte przeciwciał związanych z cukrzycą typu 1 mogą liczyć na wsparcie diabetologicznego, psychologiczne, oraz edukację, co może maksymalnie opóźnić rozwój pełnoobjawowej cukrzycy typu 1 oraz uniknąć ostrych powikłań np. kwasicy ketonowej. Dodatkowo, zainteresowani mogą wziąć udział w dodatkowych badaniach prowadzonych przez Szpital Kliniczny WUM, który podejmuje nowe próby leczenia,
  •  badanie jest szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpłatne.
  • badanie polega na analizie kilku kropel krwi pobranej z palca. Pobrana próbka pozwala na wykrycie przeciwciał związanych z cukrzycą typu 1. Dzięki temu można zidentyfikować dzieci chore na cukrzycę typu 1 jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych. Wczesna diagnoza umożliwia podjęcie działań mogących opóźnić wystąpienie pełnoobjawowej cukrzycy typu 1.

Więcej informacji o projekcie badawczym znajda Państwo: https://bezcukrzycy.com/edent1fi/.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z Fundacją dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą e-mail:  aldona.wachulak@fundacja-cukrzyca.pl, tel. 733 230 670.