Znak graficzny autorstwa ucznia klasy 4c – Radka Skowrońskiego
Rok Szkolny 2023/2024
Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie
Certyfikat z programu " Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie". Projekt promuje wiedzę o zrównoważonej gospodarce wodnej. Społeczność szkolna podejmuje działania w zakresie ochrony środowiska, w tym również wody. Odbyły się między innymi warsztaty ekologiczne dla najmłodszych, Światowy Dzień Wody, sprzątanie świata, wycieczki do Straży Pożarnej, wyjścia do PWK " Jagiellońska".
Autor notatki: B. Niziołek
Podsumowanie wyników szkolnego konkursu „Rady na odpady” w roku szk. 2023/24
W oddziałach I - III największą ilość makulatury przyniosła
Zosia z IIId – ponad 125 kg
największa ilość baterii przekazała Ola z Ie – 17kg.
W oddziałach IV – VIII największą ilośc makulatury zgromadziła
Lena z Vd – 1.170kg
baterii – Tadek z VI a – 14 kg.
Zwycięzcy otrzymali karty prezentowe do Empik’u. Gratulujemy!
Radzie Rodziców dziękujemy za sfinansowanie nagród.
Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Jabłonna w ekopracowni
W dniu 21.05.24 r. uczniowie oddziału 6c oraz oddziału 7c uczestniczyli w spotkaniu z p. Dorotą Rybkowską z Nadleśnictwa Jabłonna. Która przybliżyła temat produkcji drzew leśnych na przykładzie szkółki kontenerowej Skierdy. Omówiono funkcje lasu. Wzbogaciliśmy wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Chętni uczniowie otrzymali sadzonki drzew gatunków lasotwórczych (sosny), które uczniowie posadzą na swoich działkach, podwórkach. Dziękujemy za cenną wiedzę biologiczną.
Autor notatki: B. Niziołek
Certyfikat dla szkoły z udziału w akcji podnoszenia świadomości nt. globalnych wyzwań wodnych do działania na rzecz powszechnego dostępu do wody na świecie we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. W naszej szkole zorganizowano działania między innymi w ramach Światowego Dnia Wody.
Zajęcia ekologiczne „Planeta Ziemia kontra tworzywa sztuczne” w oddziale 3b w ekopracowni. Uczniowie w dniu 10.05.24r. odwiedzili ekopracownię w naszej szkole, gdzie podczas zajęć z panią Beatą – nauczycielem biologii i przyrody przypomnieli sobie, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady.
Autor notatki: B. Niziołek
II MIEJSCE Adama G. z oddziału 4b w konkursie zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Wody dla uczniów biorących udział w programie "Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie" na terenie RZGW w Warszawie. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować plakat informujący o Światowym Dniu Wody. Serdecznie gratulujemy.
Autor notatki: B. Niziołek
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w naszej szkole miał miejsce 22 marca 2024 r. W tym dniu uczniowie mogli uczestniczyli w „nie-zwykłych” przerwach z doświadczeniami z wodą w ramach nauk przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka). Eksperymenty z wodą miały miejsce w ekopracowni, gdzie zaprezentowano również symulator obiegu wody w przyrodzie oraz w pracowni chemiczno - fizycznej. Wśród doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych znalazły się m.in.: kolorowy cukier, tęcza na talerzu, farbowanie roślin, lampa lawa, bicie rekordu w ilości kropel umieszczonych na monecie. Uczniowie mogli również budować modele cząsteczek wody. Odbyły się także lekcje geografii, fizyki, chemii i biologii poświęcone oszczędzaniu wody i właściwemu jej gospodarowaniu.
Autor notatki: B. Niziołek
„ŁAPMY WODĘ” to kolejna akcja naszej szkoły z Fundacją ekologiczną ARKA, w której wzięliśmy udział w ramach Światowego Dnia Wody 2024. Uczniowie z oddziałów 7a, 7b,7c, 8a, 8b, 8c wykonali przestrzenne modele zbiorników na deszczówkę z materiałów recyklingowych. Celem akcji jest promowanie gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki w miesiącach letnich oraz poszanowania zasobów wodnych.
Autor notatki: B. Niziołek
WARSZTATY EKOLOGICZNE „LEŚNE OBRAZY” W EKOPRACOWNI W RAMACH INNOWACJI BIOLOGICZNEJ W ODDZIALE 6C
W dniu 25 marca odbyły się warsztaty podczas których uczniowie tworzyli własne kompozycje obrazów leśnych z drewna, szyszek, kory, liści mchu, słuchając w tle śpiewu ptaków. Warsztaty poprowadził Pan Maciek. Dziękujemy za super zajęcia.
Autor notatki: B. Niziołek
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na projekt komiksu "Mówiące obrazki - MÓWIĘ O … EKOLOGII 2024”
Serdecznie gratulujemy Zuzannie S. z oddziału 5c uzyskania tytułu laureata w Ogólnopolskim Konkursie na projekt Komiksu Mówiące Obrazki „MÓWIĘ O … EKOLOGII” zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Zuzanna zajęła III miejsce w kategorii grafika komputerowa za pracę pt. „Koniec świata”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Podczas uroczystego podsumowania konkursu na platformie Teams, w którym uczestniczyli laureaci, ich rodzice, nauczyciele jurorzy szczegółowo omówili nagrodzone prace. Jurorzy podkreślili wykorzystanie przez Zuzię ciekawych, popularnych form komiksowych. Zwrócili uwagę na oryginalność pracy oraz wykorzystanie interesujących zabiegów graficznych, m.in. patyczaki, onomatopeje, kadr wybuchu i diabełek.
Autor notatki: K. Kraszewska, J. Górska
Dzień Ziemi 2024
DZIEŃ ZIEMI 2024 w naszej szkole był pełen atrakcji. Powstały gazetki tematyczne, na drzwiach pojawiły się zawieszki dotyczące ochrony przyrody. Podczas przerw w ekopracowni było malowanie toreb, plecaków i koszulek w stylu eko oraz zabawy i gry ekologiczne z nauczycielami biologii. Uczniowie licznie wzięli udział w ekologicznej zabawie "Rekordy polskiej fauny". Było zielono i ekologicznie. Dziękujemy za tak liczny udział w wydarzeniu.
Autor notatki: B. Niziołek
Dzień Ziemi w oddziale 2d - zielono, ekologicznie wszystko w trosce o Naszą Planetę
"Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie" uczniowie oddziału 3d uczestniczyli w warsztatach i doświadczeniach z wodą. Z zaangażowaniem brali udział w eksperymentach i zaskakiwali prowadzących posiadaną wiedzą. Zajęcia zachęciły dzieci do eksperymentowania i dalszego poznawania właściwości skarbu jakim jest woda.
Autor notatki: A. Suska
14 listopada 2023- Dzień Czystego Powietrza w naszej szkole z ESA
To szczególna okazja, aby zastanowić się nad tym, co zrobić, aby jakość powietrza była coraz lepsza oraz przypomnieć, co możemy zrobić na rzecz czystego powietrza.
Nasza szkoła również nie zapomina o takim dniu. Uczniowie z oddziału 6c podczas zajęć z innowacji biologicznej przypomnieli sobie czym jest smog i jak powstaje. Już wiemy jakie skutki zdrowotne może spowodować wdychanie pyłów w zanieczyszczonym powietrzu. W czasie lekcji skorzystaliśmy z materiałów przygotowanych przez ESA w ramach programu cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Uczniowie zapoznali się
z doświadczeniami oraz wykonali model sztucznego płuca.
Autor notatki: B. Niziołek
Dzień Czystego Powietrza w naszej szkole z ESA
Nauka przez doświadczenie w oddziałach 4 i 5 w ramach lekcji przyrody i biologii
Uczniowie otrzymali zadanie założenia hodowli fasoli w określonych warunkach. Głównym celem było poznanie czynników potrzebnych do kiełkowania oraz obserwowanie etapów wzrostu i rozwoju rośliny. Uczniowie prowadzili hodowlę przez kilka tygodni. Cel został osiągnięty i możemy podziwiać efekty ich pracy. Taki rodzaj pracy pobudza ciekawość poznawczą ucznia.
Autor notatki: B. Niziołek