Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie
Certyfikat z programu " Aktywni błękitni- szkoła przyjazna wodzie". Projekt promuje wiedzę o zrównoważonej gospodarce wodnej. Społeczność szkolna podejmuje działania w zakresie ochrony środowiska, w tym również wody. Odbyły się między innymi warsztaty ekologiczne dla najmłodszych, Światowy Dzień Wody, sprzątanie świata, wycieczki do Straży Pożarnej, wyjścia do PWK " Jagiellońska".
Autor notatki: B. Niziołek
Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Jabłonna w ekopracowni
W dniu 21.05.24 r. uczniowie oddziału 6c oraz oddziału 7c uczestniczyli w spotkaniu z p. Dorotą Rybkowską z Nadleśnictwa Jabłonna. Która przybliżyła temat produkcji drzew leśnych na przykładzie szkółki kontenerowej Skierdy. Omówiono funkcje lasu. Wzbogaciliśmy wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Chętni uczniowie otrzymali sadzonki drzew gatunków lasotwórczych (sosny), które uczniowie posadzą na swoich działkach, podwórkach. Dziękujemy za cenną wiedzę biologiczną.
Autor notatki: B. Niziołek
Uczniowie oddziału 5B w programie „OGARNIJ INŻYNIERIĘ – most wanted, zbuduj z nami most” w dniu 21.05.24 r. na lekcji biologii w ekopracowni budowali zbrojenia oraz badali wytrzymałość materiału, porównując je z funkcjami korzeni. Każda z grup wykonała bezbłędnie doświadczenie według instrukcji.
Autor notatki: B. Niziołek
Zajęcia ekologiczne „Planeta Ziemia kontra tworzywa sztuczne” w oddziale 3b w ekopracowni. Uczniowie w dniu 10.05.24r. odwiedzili ekopracownię w naszej szkole, gdzie podczas zajęć z panią Beatą – nauczycielem biologii i przyrody przypomnieli sobie, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady.
Autor notatki: B. Niziołek
Uczniowie oddziału 5a w PROGRAMIE „OGARNIJ INŻYNIERIĘ – most wanted, zbuduj z nami most” w dniu 10.05.24 r. w ekopracowni na lekcji biologii budowali zbrojenia oraz badali wytrzymałość materiału, porównując je z funkcjami korzeni.
Autor notatki: B. Niziołek
PROGRAM „OGARNIJ INŻYNIERIĘ – most wanted, zbuduj z nami most”. Uczniowie oddziału 5c w dniu 8.05.24 r. w ekopracowni na lekcji biologii badali doświadczalnie rolę zbrojenia dla wytrzymałości materiału, porównując je z funkcjami korzeni u roślin. Każdy już wie, że korzenie działają na glebę jak zbrojenie spajające je.
Autor notatki: B. Niziołek
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w naszej szkole miał miejsce 22 marca 2024 r. W tym dniu uczniowie mogli uczestniczyli w „nie-zwykłych” przerwach z doświadczeniami z wodą w ramach nauk przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka). Eksperymenty z wodą miały miejsce w ekopracowni, gdzie zaprezentowano również symulator obiegu wody w przyrodzie oraz w pracowni chemiczno - fizycznej. Wśród doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych znalazły się m.in.: kolorowy cukier, tęcza na talerzu, farbowanie roślin, lampa lawa, bicie rekordu w ilości kropel umieszczonych na monecie. Uczniowie mogli również budować modele cząsteczek wody. Odbyły się także lekcje geografii, fizyki, chemii i biologii poświęcone oszczędzaniu wody i właściwemu jej gospodarowaniu.
Autor notatki: B. Niziołek
WARSZTATY EKOLOGICZNE „LEŚNE OBRAZY” W EKOPRACOWNI W RAMACH INNOWACJI BIOLOGICZNEJ W ODDZIALE 6C
W dniu 25 marca odbyły się warsztaty podczas których uczniowie tworzyli własne kompozycje obrazów leśnych z drewna, szyszek, kory, liści mchu, słuchając w tle śpiewu ptaków. Warsztaty poprowadził Pan Maciek. Dziękujemy za super zajęcia.
Autor notatki: B. Niziołek
Dzień Ziemi 2024
DZIEŃ ZIEMI 2024 w naszej szkole był pełen atrakcji. Powstały gazetki tematyczne, na drzwiach pojawiły się zawieszki dotyczące ochrony przyrody. Podczas przerw w ekopracowni było malowanie toreb, plecaków i koszulek w stylu eko oraz zabawy i gry ekologiczne z nauczycielami biologii. Uczniowie licznie wzięli udział w ekologicznej zabawie "Rekordy polskiej fauny". Było zielono i ekologicznie. Dziękujemy za tak liczny udział w wydarzeniu.
Autor notatki: B. Niziołek
Dnia 1.03.24 r. do ekopracowni na warsztaty przyrodnicze "Poznajemy przyrodę" przybyli uczniowie 1B i 1C. Warsztaty z uczniami poprowadziła p. Beata - nauczyciel przyrody i biologii. Uczniowie poznali pomoce młodego przyrodnika - lupy, mapy, mikroskopy, modele zwierząt, zębów i układu mięśniowego. Pod mikroskopem oglądali rozwielitki, kość ludzką, pień lipy. Uczniowie dowiedzieli się, jak przygotować się do wycieczki przyrodniczej. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał miłą niespodziankę (plecak z gadżetami) w ramach realizowanego programu priorytetowego " Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej" z WFOŚiGW w Warszawie.
Autor notatki: B. Niziołek
W dniu 26.02.2024 r. do ekopracowni zawitali uczniowie 1A, 1D i 1E na warsztaty przyrodnicze „W jaki sposób poznawać przyrodę?”, które poprowadziłą Pani Beata – nauczyciel biologii i przyrody. Najmłodsi uczniowie poznali przyrządy i pomoce przyrodnika – mikroskopy, lupy, mapy i plany miast. Uczniowie mogli obejrzeć modele zwierząt – pająki, skorpiony, raki i żaby oraz muszle ślimaków i małży. Pod mikroskopem podziwiali odnóża owadów, przekrój pnia lipy i inne ciekawe preparaty. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał niespodziankę w ramach realizowanego programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Autor notatki: B. Niziołek
W jaki sposób poznawać przyrodę?
W dniu 20.02.2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie „Naszej wymarzonej ekopracowni”
W ramach wygranego wojewódzkiego konkursu „EKOPRACOWNIA” realizowanego w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i dofinansowaniu Prezydenta Miasta Legionowo – Pana Romana Smogorzewskiego. W uroczystości wzięli udział: Pan Mariusz Borkowski – Dyrektor Szkoły oraz zaproszeni goście: Pan Roman Smogorzewski – Prezydenta Miasta Legionowo, Pani Magdalena Borecka – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Pani Elżbieta Pernak – Kozłowska – Inspektor w Referacie Strategii i Funduszy Zewnętrznych, Pani Anna Szwarczewska – Kierownik Referatu Wydziału Kultury i Współpracy, Pani Irena Bogucka – Prezes Zarządu KZB Legionowo, Pani Dorota Rybkowska z Nadleśnictwa Jabłonna do spraw edukacji, Pani Barbara Szymaniak – Przewodnicząca Rady Rodziców SP 7 oraz Wicedyrektorzy Szkoły – Pani Bogumiła Kozak, Pani Agata Trzeciak, Pani Ewa Kaczorek i Pani Maria Asman. Pan Dyrektor przywitał gości. Następnie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przez Pana Prezydenta, Pana Dyrektora i Julka (ucznia oddziału 6b). Podczas uroczystości odbyła się prezentacja działań ekologicznych podejmowanych w naszej szkoły, prezentacja filmiku „Eko świat jest wokół nas”, prezentacja pomocy dydaktycznych oraz warsztaty z mikroskopowania z udziałem uczniów z oddziałów 5e, 6b, 6c, 6e, 8a, 8b, 8c.
Autor notatki: B. Niziołek
Podczas uroczystość otwarcia Ekopracowni w dniu 20.02.2024 r. koordynator projektu pani Beata Niziołek (nauczyciel biologii, przyrody i chemii) zaprezentowała działania ekologiczne podejmowane w szkole oraz akcje, programy i projekty ekologiczne realizowane w szkole z uczniami. Zaprezentowano zmiany, jakie zaszły w pracowni przyrodniczej po remoncie.
Autor notatki: B. Niziołek
Prezentacja- działania ekologiczne ZSP nr 3
Zapraszamy do obejrzenia filmu Julka z 6b „Eko-świat jest wokół nas”, który powstał w ramach konkursu „Ekopracownia”.
Podczas uroczystości otwarcia „Naszej wymarzonej ekopracowni” (20.02.24r.) zaprezentowano zakupione pomoce dydaktyczne do pracy z uczniami na lekcjach przyrody i biologii. Goście mogli obejrzeć zakupione wyposażenie Sali, pomoce dydaktyczne – zestawy do badań terenowych gleby, wody, powietrza, symulator obiegu wody w przyrodzie, czy pojemniki do obserwacji owadów. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z mikroskopowania, w których chętnie uczestniczyli również goście. Zakupione pomoce będą służyły uczniom, wspomagały ich rozwój i dawały wiele radości. Edukacja ekologiczna będzie ciekawa, przyjemna, pogłębiana w sposób praktyczny, co zmotywuje do nauki. Prezentacji pomocy dokonały p. Beata i p. Karolina – nauczyciele biologii i przyrody.
Autor notatki - B. Niziołek